Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu
İstanbul
31°C
Az Bulutlu
Cts 31°C
Paz 32°C
Pts 33°C
Sal 34°C

FIFA Dünya Kupası 2022 Grupları ve Maç Takvimi Açıklandı

FIFA Dünya Kupası 2022 Grupları ve Maç Takvimi Açıklandı
04/03/2022 16:02 | Son Güncellenme: 04/23/2022 23:24

2022 FIFA Dünya Kupası Maçları


2022 Katar FIFA Dünya Kupası Grupları Cuma günü Doha Sergi ve Kongre Merkezi’nde görkemli bir kura töreniyle belirlendi. Artık FIFA Dünya Kupası 2022 Grupları burada olduğuna göre, tam fikstür ve maç takvimine sahibiz. Burada her şeyi kontrol edin.

FIFA Dünya Kupası, tarihinde ilk kez Orta Doğu’ya gidiyor. Futbolun en prestijli şampiyonası, Orta Doğu bölgesinde yazın kavurucu sıcağı nedeniyle normal Haziran/Temmuz slotu yerine Kasım ayında başlayacak.

A Grubu’ndan H Grubu’na sekiz gruba ayrılan etkinliğe toplam 32 takım katılacak. Bunlardan 29’u belli oldu, ikisi ise 13 ve 14 Haziran’da yapılacak Kıtalararası Play-off ile belirlenecek, ve sonuncusu Galler ile İskoçya veya Ukrayna arasında yapılacak bir Avrupa play-off’u tarafından belirlenecek.

Dünya şampiyonlarını taçlandıracak küresel Futbol turnuvası için geri sayım başladı. Program çıktı, tema şarkısı çıktı ve Resmi Maç Topu- Al Rihla açıklandı. 

FIFA Dünya Kupası 2022 A’dan H’ye Gruplar

FIFA Dünya Kupası 2022 Kura çekimi, farklı bölgelerden dört takımdan oluşan grupları belirledi. 32 takım A’dan H’ye sekiz gruba ayrıldı. Ev sahibi Hollanda, Ekvador ve Senegal’den oluşan geleneğe göre A Grubu’na çekildi.

ABD, B Grubu’nda bu kez öne çıkan isimlerden biri olan İngiltere ile berabere kalırken, gruptaki diğer takım İran. Başka bir Avrupa takımı gruba Galler, İskoçya veya Ukrayna’dan katılacak.

C Grubu Arjantin, Meksika, Suudi Arabistan ve Polonya’dan oluşurken, Kanada en zorlu gruplardan birine giriyor. F Grubu, son Dünya Kupası ikincileri Belçika, Fas ve Hırvatistan’dan oluşuyor.

2022 FIFA Dünya Kupası için tüm Gruplara bir göz atın: 

Grup A:

  • Katar
  • Hollanda
  • Senegal
  • Ekvador

B Grubu:

  • İngiltere
  • Amerika Birleşik Devletleri
  • İran
  • İskoçya/Galler/Ukrayna

C Grubu

  • Arjantin
  • Meksika
  • Polonya
  • Suudi Arabistan

D Grubu:

  • Fransa
  • Danimarka
  • Tunus
  • BAE/Avustralya/Peru

E Grubu:

  • ispanya
  • Almanya
  • Japonya
  • Kosta Rika/NZ

F Grubu:

  • Belçika
  • Hırvatistan
  • Fas
  • Kanada

G Grubu:

  • Brezilya
  • İsviçre
  • Sırbistan
  • Kamerun

H Grubu:

  • Portekiz
  • Uruguay
  • Güney Kore
  • Gana

Bu sefer “Ölüm Grubu” hangi Grup?

Her FIFA Dünya Kupasında, en zorlu takımlardan veya rakip ülkelerden oluşan bir grup vardır. Bu grup gayri resmi olarak “ Ölüm Grubu ” olarak bilinir . Bu grup genellikle şampiyonluk için önde giden bir ulusun grup aşamasında turnuvadan atılmasına yol açar.

Rusya’daki son FIFA Dünya Kupası’nda Ölüm Grubu Almanya, Meksika, Güney Kore ve İsveç’ten oluşuyordu. Birçok kişinin turnuvanın galibi olacağını tahmin ettiği Almanya’nın grup aşamasında sadece bir maç kazandıktan sonra çökmesine neden oldu.

Almanya, 2018 FIFA Dünya Kupası’ndan Güney Kore’ye mağlubiyetle elendi.

Bu sefer E Grubu, İspanya, Almanya, Japonya ve Yeni Zelanda ile Kosta Rika arasında bir play-off kazananı olan Ölüm Grubu gibi görünüyor. Jeopolitik gerilime sahip bir başka grup, ABD, İngiltere, İran ve Galler, İskoçya veya Ukrayna’yı içeren B Grubu.

Kanada aynı zamanda ikinci olan Hırvatistan, Belçika ve Fas ile daha zorlu bir grupta yer alıyor. Büyük Beyaz Kuzey’in grup arkadaşlarının nezaketiyle grup aşamasından düştüğünü görebiliriz .

En Kolay Grup hangi takımda?

A Grubu, ev sahibi ve 52. sıradaki Katar, Ekvador, Senegal ve Hollanda’ya sahip 2022 FIFA Dünya Kupası’ndaki en kolay grup gibi görünüyor. Hollanda’da büyük bir rahatsızlık görmedikçe bir sonraki aşamaya geçeceği kesin.

Katar, sıralamaya göre bir itici olarak görülüyor, ancak aslında 2018’de FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptığında Rusya’dan daha üst sıralarda yer alıyor. Rusya, turnuvanın çeyrek finaline ulaştı. Katar için de iyi umutlar var.

FIFA Dünya Kupası 2022 Fikstürleri ve Maç Takvimi

Artık FIFA Dünya Kupası 2022 Grupları burada ve Kura bittiğine göre, turnuva için tüm fikstürler ve maç programı kararlaştırıldı. Dünya Kupası 21 Kasım 2022’de başlayacak ve 18 Aralık 2022’de yapılacak final ile 28 gün sürecek.

Grup Aşaması 21 Kasım – 2 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Ardından, Son 16 Turu 3 Aralık – 6 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Bundan sonra, 9 ve 10 Aralık tarihlerinde Çeyrek Finaller, ardından Yarı Finaller yapılacak. 13 ve 14 Aralık’ta final.

Nihayetinde final, Fransa’yı mevcut Şampiyonlar olarak tahttan indirecek olan prestijli FIFA Dünya Kupası’nın galibinin taçlandırılması için 18 Aralık’ta oynanacak .

İşte Grup Aşaması için 2018 FIFA Dünya Kupası’nın grup bazında bir programı:

A Grubu Maç Programı

TarihKibritZaman (ET)stadyum
21 Kasım PazartesiSenegal – Hollandasabah 5El Thumama
21 Kasım PazartesiKatar – Ekvador11 amEl Beyt
25 Kasım CumaKatar – Senegalsabah 8El Thumama
25 Kasım CumaHollanda – Ekvador11 amHalife Uluslararası
29 Kasım SalıHollanda – Katarsabah 10El Beyt
29 Kasım SalıEkvador – Senegalsabah 10Halife Uluslararası

B Grubu Maç Programı

TarihKibritZaman (ET)stadyum
21 Kasım Pazartesiİngiltere vs İransabah 8Halife Uluslararası
21 Kasım PazartesiABD ve WAL/UKR/SCOöğleden sonra 2Ahmet Bin Ali
25 Kasım CumaWAL/UKR/SCO – İransabah 5Ahmet Bin Ali
25 Kasım Cumaİngiltere vs ABDöğleden sonra 2El Beyt
29 Kasım SalıWAL/UKR/SCO – İngiltereöğleden sonra 2Ahmet Bin Ali
29 Kasım Salıİran vs ABDöğleden sonra 2El Thumama

C Grubu Maç Programı

TarihKibritZaman (ET)stadyum
22 Kasım SalıArjantin – S. Arabistansabah 5lusail
22 Kasım SalıMeksika – Polonya11 amStadyum 974
26 Kasım CtsPolonya – S. Arabistansabah 8Eğitim Şehri
26 Kasım CtsArjantin – Meksikaöğleden sonra 2lusail
30 Kasım ÇarPolonya – Arjantinöğleden sonra 2Stadyum 974
30 Kasım ÇarS. Arabistan – Meksikaöğleden sonra 2lusail

D Grubu Maç Programı

TarihKibritZaman (ET)stadyum
22 Kasım SalıDanimarka – Tunussabah 8Eğitim Şehri
22 Kasım SalıFransa – AUS/BAE/PERöğleden sonra 2El Janoub
26 Kasım CtsTunus – AUS/BAE/PERsabah 5El Janoub
26 Kasım CtsFransa – Danimarka11 amStadyum 974
30 Kasım ÇarTunus – Fransasabah 10Eğitim Şehri
30 Kasım ÇarAUS/BAE/PER – Danimarkasabah 10El Janoub

E Grubu Maç Programı

TarihKibritZaman (ET)stadyum
23 Kasım ÇarAlmanya vs Japonyasabah 8Halife Uluslararası
23 Kasım Çarİspanya – CRC/NZ11 amEl Thumama
Güneş, 27 KasımJaponya vs. CRC/NZsabah 5Ahmet Bin Ali
Güneş, 27 Kasımİspanya – Almanyaöğleden sonra 2El Beyt
1 Aralık PerşembeJaponya – İspanyaöğleden sonra 2Halife Uluslararası
1 Aralık PerşembeCRC/NZ – Almanyaöğleden sonra 2El Beyt

F Grubu Maç Programı

TarihKibritZaman (ET)stadyum
23 Kasım ÇarFas – Hırvatistansabah 5El Beyt
23 Kasım ÇarBelçika – Kanadaöğleden sonra 2Ahmet Bin Ali
Güneş, 27 KasımBelçika – Fassabah 8El Thumama
Güneş, 27 KasımHırvatistan – Kanada11 amHalife Uluslararası
1 Aralık PerşembeHırvatistan – Belçikasabah 10Ahmet Bin Ali
1 Aralık PerşembeKanada – Fassabah 10El Thumama

G Grubu Maç Programı

TarihKibritZaman (ET)stadyum
24 Kasım Perşembeİsviçre – Kamerunsabah 5El Janoub
24 Kasım PerşembeBrezilya vs Sırbistanöğleden sonra 2lusail
28 Kasım PazartesiKamerun – Sırbistansabah 5El Janoub
28 Kasım PazartesiBrezilya – İsviçre11 amStadyum 974
2 Aralık CumaKamerun – Brezilyaöğleden sonra 2lusail
2 Aralık CumaSırbistan – İsviçreöğleden sonra 2Stadyum 974

H Grubu Maç Programı

TarihKibritZaman (ET)stadyum
24 Kasım PerşembeUruguay vs Güney Koresabah 8Eğitim Şehri
24 Kasım PerşembePortekiz – Gana11 amStadyum 974
28 Kasım PazartesiGüney Kore – Ganasabah 8Eğitim Şehri
28 Kasım PazartesiPortekiz – Uruguayöğleden sonra 2lusail
2 Aralık CumaGüney Kore – Portekizsabah 10Eğitim Şehri
2 Aralık CumaGana – Uruguaysabah 10El Janoub

Bunlar, Grup Aşamasında gerçekleşecek ve Son 16’yı belirleyecek tüm maçlar.

Sizce her gruptan bir sonraki aşamaya hangi takımlar geçecek? Düşüncelerinizi yorumlar bölümüne yazın.






Bir emoji bırak🎭

E-posta adresini gir:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.